Çadır

Yeni Ürün
1.900 ₺
Çadır

Hayatın vazgeçilmez ekipmanı çadır, aslında tıpkı biyolojik bir canlı gibi evrimini gerçekleştiriyor ve bu evrim biyolojik bir evrim gibi hiç durmadan devam ediyor sanki. Hiç vakit kaybetmeden sizler için oluşturduğumuz tarihi serüvenine bir göz atalım ve  hakkında bildiklerimizi değiştirelim!

Çadır Nedir? Çadırın Tarihi

Çadır Türkçe’nin çeşitli lehçelerinde çatur, çatır, çâçır, çâşır gibi şekillerde bulunmaktadır. Birçok Asyalı ve Doğu Avrupalı uluslar tarafından da değişik şekillerde kullanılan kelimenin etimolojisi kesin olarak bilinmiyor. kelime dilimize nereden geçtiği ile ilgili 2 farklı tez bulunmakta. Tezlerin ilkinde Türkçe’ye Orta Farsça çātur (örtü) kelimesinden geçtiği ve bu kelimenin de Eski Türkçe’de çat- (birleştirmek, birbirine tutturmak) fiil kökünden türemiş olabileceği düşünülmekte.

Diğer tezde ise kelimenin aslının Farsça’ya çetr şeklinde geçen Sanskritçe çhattra (şemsiye, gölgelik) olduğu görüşü savunulmaktadır. Aslında ürün bir çok etkinliklerde, askeri konaklama ve depolama gibi çeşitli alanlarda kullanılıyor. kampçılara nedir diye soracak olursak; Hayatta kalmak için sığınak olarak kullanılandığımız kamp malzemesidir diyebiliriz,terimsel olarak açıklayacak olursak bu şekilde açıklayabiliriz.

 tarih sahnesine çıkışı insanlık kadar eskidir. Eski taş çağında insanlar genel olarak mağaralarda yaşasalar da küçük gruplar halinde yaşadıkları bilinmekte. İlk insanlar Mamut derisini ve kemiklerini kullanarak ilk ürünü inşa ettiler. O zamanlarda geçici konaklamanın dışında sürekli bir yaşam alanı olarak kullanıldı. Yani insanlığın ilk evlerinden birini oluşturan nesnedir.

Bu tür yapıların bilinen en eski örneği Moldova’da bulunmuştur. Bulunan ürün MÖ 40,000 yıllarına dayanmaktadır. Bu ürünün boyutu 8-20 m2 aralığında değişmektedir, arasında ise arazi şartlarına göre 1-20 m aralığında bir mesafe bulunabiliyordu.

Tarihi Çadır

çadır

Çadır Çeşitleri Nelerdir?

Çadır çeşitleri üretim malzemelerine göre ve sezon özelliklerine, şekillerine ve diğer özelliklere göre sınıflandırılan çadır çeşitleridir. Kıl, bez & plastikten üretilen modellerin her biri farklı açılardan avantaj sağlar. 3 mevsim, 4 mevsim ya da 5 mevsim çadır çeşitleri ise zorlu hava koşullarına uyum sağlayabilecek yapıdadır. Özelliklerine göre sınıflandırılan çadırlardan bazıları çeşitleri ise şunlardır:

Kullanım Alanları

 • Taşıma kamp Alanlarında
 • Araç üstü kamp Yaşamlarda
 • Tek kişilik Konaklamalarda
 • İki odalı Ailecek Konaklamalarda
 • Katlanır Tipte Üretim
 • Fresh&Black Tipi Ürünler
 • Şantiyelerde konaklama ve Yemekhane Olarak
 • Arıcı Bal Sağım Çadırı Diye Geçer
 • Ormancı insanların yaşamlarında
 • Doğal Afetlerde Depremlerde
 • Reklam ve Fuar vs

Şantiye Çadırı Çeşitleri Nelerdir?

Yemekhane Çadırı Özellikle inşaat sahalarında işçilerin yemek yeme, konaklama ve dinlenme ihtiyaçlarının karşılanması amaçlı tasarlanan Yemekhane Çadır Sistemleri, temel açma, beton dökme gibi fazladan maliyet ve zaman gerektiren uygulamalara gerek kalmadan  kısa sürede çelik profiller ve çadır branda yardımı ile kurulan pratik bir barınma alanıdır.

Yarım Daire Şantiye Tipi ; şantiye çalışanlarının barınması şantiye malzemelerinin depolanması personelin yemek yemesi için imal edilmektedir. Personel sayısına göre ölçüleri değişmektedir. Yatakhane, yemekhane ve depo olarak kullanılır. Gerekli ekipmanlar çadırın ölçülerine göre dizayn edilmektedir. İskelet yapısı yuvarlak sanayi borularından oluşmaktadır. İstenilen ebatlarda üretimi yapılmaktadır. İzoleli ve izolesiz olarak imal edilebilir. Yapının demir profili ölçülere göre mukavemeti değişiklik göstermektedir. Demir aksamı elektro galvaniz boyalıdır. İskeleti bir bütün olduğundan ayrıca ek destek gerektirmez. Dış kaplaması pvc polyester brandadır. Taşınabilir özelliğe sahiptir. İstenildiğinde ek özellikler yapılabilir. Örneğin profil kapı, ara bölme, baca, pencere vs. 

Hızlı kurulumu, portatif yapısı, düşük maliyetiyle şantiye ve endüstriyel alanlarda çalışan kesimin ihtiyaç duyacağı barınma ve korunma ihtiyaçlarını karşılamak amaçlı tasarlanan şantiyelerde çok yönlü fonksiyonel yapısı ile daha pek aktivite için uygun koşullar sunmaktadır.

Yuvarlak hatlı tavanı, yağmur ve kar sularının zeminde birikmesine imkan tanımadığı gibi içerideki hava akımının da ortama eşit yayılmasına katkı sağlamaktadır.

Dayanıklı çelik profil konstrüksiyonların birbirine geçmeli olarak şekillendirildiği iskelet sistemine çadır ve branda kumaşının kaplanması ile Şantiyelerde tercih edilmektedir.

Afet ve Deprem Tipi Üretimler

Dört mevsimin bir arada yaşandığı ülkemiz her an bir doğal afet ile karşı karşıya kalma riski altındadır. Aynı zamanda aktif fay üzerinde olması da ülkemizde sık sık depremlerin olmasına maddi ve manevi pek çok kayıplar vermemize neden olmaktadır.

Bu gibi kontrol dışı gelişen afetlerde mağdur olan insanların barınma ve geçici konaklama ihtiyaçlarını karşılamak amaçlı kurulan,izolasyonlu yapısıyla kışın soğuktan yazın da sıcaktan koruma sağlamaktadır.

Acil Yardım Tipi Üretimler

Nerede ve ne zaman kapımızı çalacağı belli olmayan afetler ve mağduriyetler en çok insanları etkilemekte maddi ve manevi pek çok kayıplara sebebiyet vermektedir.

Savaş, deprem, yangın, sel gibi zarar verici oluşumlar günlük yaşam standartlarını bozduğu gibi mevcut ve gelecek hayat şartlarını da zorlaştırmaktadır. 

Ürün Galerisi
Sıkça Sorulanlar
Çadırlarda Fiyatlandırma Nasıl Yapılır?

Üründe Kullanılan Demir Aksamlar Branda Türü Vs Gibi Bir Çok Ekipman Fiyat Belirlemesinde Rol Oynar.

Şeffaf Branda Fiyatları

Farklı boyutlarda ve özelliklerde hazırlanacak olan modeller için belirlenen fiyat seçenekleri değişmektedir. En uygun fiyat seçenekleri ile satın alma işlemi yapmak isteyenler site üzerinden yapacakları incelemeler sayesinde aynı anda daha fazla modeli görüntüleyerek en uygun seçenekleri belirleyebilirler.

İthal brandaların teknik özellikleri

İthal Brandası Ürünlerimizin metrekare gram ağırlıkları şöyledir.

 • 180 gram İthal Brandalar
 • 220 gram Avrupa Branda
 • 240 gram İthal Brandalar

İthal Brandacı Ürünümüzü istediğiniz ebatlarda hizmetinize sunmaktayız.

Bize Sorabilirsiniz

En önemli özelliği dayanıklılık ve su geçirmezlik olan ithal branda nedir? İthal brandalarımız polietilen kumaştan üretilmektedir. Daha çok güneş ve ışığa karşı koruma sağlaması özelliğiyle bilinen ithal brandalar aslında soğuk kış şartlarına karşıda oldukça dayanıklıdır. Tüm açık alanları süratli bir şekilde korunaklı hale getirmesi sebebiyle son derece pratik ve düşük maliyetli bir üründür. Ayrıca temizlenmesi de son derece kolaydır. Çamaşır suyu, farklı kimyasallar barından temizlik maddeleri, tiner, gaz ya da benzin yerine temizlik işleminizi sadece sabun ve su ile yapabilirsiniz. Doğru temizleme işlemi sonucunda ürününüzün ömrünü uzatabilirsiniz.

Aktif Kampanyalar
www.akaytente.com.tr

Tente Çadır Branda Gölgelik Gibi Bir Çok Ürünümüzü Online Mağazamızdan Satın Alabilirsiniz.

13.10.2022
281
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
AKAY TENTE YETKİLİSİ
AKAY TENTE YETKİLİSİ
Merhaba!
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
1